M.Salih ASLAN – Blog
blank
OKUYORUM

Cumhuriyet Apartmanı – Ahmet Kekeç Kitap İnceleme

‘Cumhuriyet Apartmanı’nda özel tanıklıklar, başka kitaplarda bulunamayacak bilgiler de var. ‘Cumhuriyet Apartmanı’, bir tarih kitabı değil, bir roman değil. Belki hızlandırılmış Türkiye Cumhuriyeti tarihi diyebiliriz, anekdotlarla, olaylarla… Ama kitabı okuyanlar bir sonraki sayfayı da merak ediyorlat. Romanlardaki merak kurgusunu kullanarak kendince örneği olmayan bir çalışma yapmış. Bu hem belgesel hem değil, hem roman hem değil, hem tarih hem değil, hem kişisel tarih hem değil. Türkiye tarihini roman kurgusuyla anlatan, belgesel bir çalışma bu…”

blank

Bu kitaptan beş tane sinema filmi çıkarılabilir. Onlarca belgesel çıkarılabilir. Kitap içindeki metinler parçalanarak, yeni bilgilerle desteklenerek yeni bir çalışma yapılmaya açık bir kitap… Yine dönem romanı yazmak isteyenler için bazı işe yarar bilgiler bu kitapta bulunabilir. Malzeme açısından da epey vaat dolu bir eser. Kitapta çok diyalog var. O diyaloglar yüzde 90 itibariyle de gerçekler. Yine hiçbir yerde bulunamaz onlar. Bu diyaloglarda Atatürk ile İsmet Paşa arasındaki gerilim. Bayar ile Atatürk arasındaki ilişkilerin mahiyeti o diyaloglardan çıkıyor. Atatürk, Bayar’ı sorup ‘Ne yapıyor’ diye soruyor. ‘Ne yapsın paşam, didiniyor’ cevabını alıyor. Bu bir olayı sayfalar dolusu anlatmaktansa, basit diyaloglarla ruh durumlarını anlattım. Bu kitapta bir romancı çabası var…

blank

Öncelikle Cumhuriyet Apartmanı… Bu kitap neden cumhurbaşkanlığı seçimlerini ele alıyor? Ve tarih gibi değil de roman gibi anlatılıyor?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri etrafında meydana gelen olayları anlatan bir kitap. 1938’den beri böyledir, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri olaylıdır: Darbeler, silahlı girişimler, muhtıralar hep cumhurbaşkanlığı seçimi önü ya da arkasındadır. Ben de bu olayları hikaye üslubu ile anlatan bir kitap yazdım. Olayları hikayeleştirdim. Bunlar benim merakıma değen olaylar. Kitap tarihsel olarak 1980’de bitiyor. Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinde de e-muhtıra, darbe girişimleri pek çok şey oldu.

Related posts

Okumanız Gereken 10 Sürükleyici Tarihi Roman

M.Salih ASLAN

Kara Kutu – Emin Pazarcı Kitap İncelemesi

M.Salih ASLAN

Cemil Meriç – Bu Ülke..

M.Salih ASLAN

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku